Pražská Noblesa

MOTTO:   K veteránskému hnutí vždycky patřilo přátelství, gentlemanské vystupování a NOBLESA, která se nosila v dobách, kdy naše stroje byly mladé. Toto slovo má kořeny v angličtině, kde znamená šlechtické vystupování. Zkusme pomocí našich akcí a svým vlastním příkladem šířit šlechtické, gentlemanské, noblesní vystupování i kolem sebe v běžném silničním provozu. Třeba se nám společně podaří postupně mírnit tu neurvalou agresivitu, hulvátství a křupanství, které nás na ulicích a silnicích obklopují. Dejme těmto nedospělým jedincům, kteří se takto na silnicích chovají, příklad, ukažme jim, že to jde i jinak.

Od původně ¼ míle Žižkovem k Pražské Noblese

Pražský Veteran Vintage Club před více než 25 lety začal pořádat zajímavě organizovanou jízdu do vrchu v ulici U rajské zahrady na Žižkově v Praze 3 pod názvem ¼ míle Žižkovem, memoriál Karla Thíma.

Po několika ročnících se podnik z bezpečnostních i organizačních důvodů přesunul na vrch Vítkov a závody se konaly na 400 metrovém úseku dlouhé rovinky směrem k Ohradě. V této podobě a na tomto místě se pak závody konaly každý podzim mnoho let. Závodů se zúčastňovala stále novější vozidla, staré vzácné kusy nechtěl již nikdo honit v závodech, mnohdy vskutku "na nůž", a s tím rostly i dosahované rychlosti. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k nějaké nepříjemnosti a tak nezbylo, než v nejlepším přestat.

V roce 2007 jsme uspořádali výlet na zámeček do Ctěnic a podle hojné účasti a ohlasu účastníků to byl výlet úspěšný.

Nicméně původní záměr - pořádat na závěr veteránské sezóny nějaký zajímavý soutěživý podnik v nás stále dřímal a tak jsme se domluvili s vedením Prahy 4 zkusit něco nového. V Praze 4 je pěkná široká ulice do kopce, měří něco víc než 1600 metrů a tak se naše tradiční ¼ míle změní na míli celou. Je to ulice Jeremenkova. Již první ročník Pražské Noblesy - Mílové noblesní jízdy pravidelnosti Jeremenkovou ulicí - se setkal s velkým zájmem a zdá se, že se podařilo založit novou tradici.

O oblíbenosti Pražské Noblesy u veteránského hnutí v České Republice svědčí každoroční účast téměř stovky posádek. V prvních šesti ročnících jsme vyhlašovali vítěze před obchodním centrem Arkády Pankrác. V roce 2015 jsme vyhlášení vítězů přesunuli do Muzea pražského vodárenství, v roce 2016 bylo zakončení uspořádáno ve Free Style Parku v Modřanech a v loňském roce jsme za účasti mnoha pražanů, kteří tuto akci každoročně navštěvují zakončili Noblesu 2017 na Vyšehradě.

V sobotu 3. 10. 2020 pořádáme již 13. ročník.

Vytvořte si webové stránky zdarma!